fbpx

Polskie spojrzenie na domy szkieletowe

Technika budowy domów szkieletowych, w formie którą znamy dziś została opracowana w latach 30-tych XIX wieku i była udoskonalana przez dziesięciolecia. Właśnie dzięki temu długiemu doświadczeniu doskonale wiadomo jak domy takie budować żeby były ergonomiczne i ekonomiczne. Dodatkowo proces budowy jest znacząco krótszy od innych technik wznoszenia domów z minimalnym użyciem ciężkich maszyn, a użyte materiały są przyjazne środowisku, sprawiając że domy szkieletowe są najbardziej ekologiczne z dostępnych opcji.

Domy z drewna w konstrukcji szkieletowej: skąd są i gdzie zmierzają?

Lekkie domy szkieletowe pochodzą z Ameryki Północnej i stanowią ponad 95% domów mieszkalnych w USA i Kanadzie. Sprawdzają się w ekstremalnie niskich temperaturach północy kontynentu, jak i wysokich wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Doskonale spisują się w wilgotnym klimacie Florydy, jak i suchym Arizony. Właśnie ta wszechstronność i opracowane rozwiązania dla każdego klimatu pozwoliły tej technice budowy domów z drewna na ekspansję przez Atlantyk i zdobycie popularności w Niemczech i Skandynawii.

Na wschód od Odry, na południe od Bałtyku – domy drewniane w konstrukcji szkieletowej w kraju Słowian

Skoro lekkie domy szkieletowe są tak przyjazne zarówno środowisku, jak i budżetowi rodzinnemu, dodatkowo budowane są z powszechnie dostępnych materiałów i ich wznoszenie w porównaniu do domów murowanych jest wręcz błyskawiczne, to pojawia się pytanie: dlaczego nie są tak popularne w Polsce? Otóż domy szkieletowe śmiało wkroczyły na rynek polski we wczesnych latach 90-tych XX wieku. Spodziewano się wtedy masowego eksodusu mieszkańców bloków z symbolicznej wielkiej płyty i domy szkieletowe miały być idealnym rozwiązaniem. Niestety przemysł drewnianych domów szkieletowych pomimo doświadczenia mierzonego w pokoleniach konstruktorów, zapleczu przemysłowym u naszych sąsiadów i rozwiązaniach podanych w jasnych instrukcjach nie sprostał mentalności ukształtowanej po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny.
Na szczęście sytuacja ulega zmianie i chętnych na domy szkieletowe z roku na rok jest coraz więcej. Niezaprzeczalne zalety tych rozwiązań konstrukcyjnych wydają się przemawiać do Polaków, którzy oprócz bycia ekonomicznymi (m.in. energooszczędność), chcą też być ekologiczni.

Domy drewniane w konstrukcji szkieletowej od Hat-Bud

Firma Hat-Bud powstała tuż po boomie na drewniane domy szkieletowe w Europie, oferując interesujące rozwiązania technologiczne na rynku polskim. Zbierając doświadczenie wcześniejszych lat w tym przemyśle oraz przestrzegając praktyk konstrukcji domów szkieletowych się rozwijała. Przez prawie ćwierć wieku istnienia zbudowanych zostało 1500 realizacji drewnianych i firma zdobyła zaufanie wielu zadowolonych klientów.