fbpx

Pełny fundament jest rozwiązaniem, które każdy zna i jest pierwszym obrazem, jaki przychodzi na myśl po usłyszeniu słowa – fundament. Jakie są zalety pełnego fundamentu? Kiedy się zdecydować na fundament pełny? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Pełny fundament ma szereg zalet oraz kilka wad, które mogą odstraszyć inwestorów. W tym wpisie postaramy się ułatwić podjęcie decyzji przez przejrzyste zaprezentowanie jednych i drugich. Jeżeli się wahasz bądź szukasz potwierdzenia słuszności podjętej decyzji – dobrze trafiłeś. Zapraszamy do lektury!

Fundament w domach szkieletowych

Fundamentalne znaczenie fundamentu

Dla jasnego zaprezentowania przewag fundamentu pełnego musimy wpierw przedstawić funkcje, jakie ma spełniać którykolwiek fundament. Nie jest tego wiele, ale jeżeli już to znasz – zapraszamy do kolejnego akapitu.

Podstawowym zadaniem stawianym przed fundamentem jest stabilizacja budynku, który w zależności od konstrukcji może ważyć nawet do kilkudziesięciu ton. Budynki ceglane odznaczają się przytłaczająco większą wagą niż konstrukcje drewniane bądź drewniano-murowane – tak więc i fundament musi być solidniejszy. Dodatkowo, fundament musi też rozprowadzać ciężar budowli po odpowiedniej powierzchni, rozkładając obciążenie równomiernie. Nieodpowiednie przygotowanie podstawy domu może oznaczać, że z jednej strony fundament się zagłębi, co będzie skutkować pęknięciami w konstrukcji. Ostatnim aspektem są właściwości termoizolacyjne i hydroizolacyjne, które są kluczowe dla komfortu mieszkańców. Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj fundamentu będzie nadawał się do każdych warunków i jest to aspekt, którego nie można zignorować.

Fundament w domach szkieletowych

Fundament fundamentowi nierówny

Biorąc pod uwagę powyżej przedstawione kryteria, musimy rozstrzygnąć, gdzie najlepiej będzie się sprawdzał fundament pełny. Odpowiedź jest dość prosta – wszędzie, gdzie musimy mierzyć się z wysokim poziomem wód gruntowych, nierówną powierzchnią czy mieszanym rodzajem gruntu. Fundament pełny jest wzmacniany i w większości wypadków jest traktowany jako jedna bryła, rozwiązując wiele potencjalnych problemów. Spośród wszystkich rodzajów fundamentów łączy niską podatność na odkształcenia, które mogłyby zostać przeniesione na bryłę budynku z niewysokim poziomem skomplikowania technologii. W dodatku, poprzez głębokie osadzenie ław i jednolitą powierzchnię chudziaka, stanowi świetną hydro- i termoizolację. Z wszystkich rozwiązań to fundament pełny najlepiej sprawdza się przy rozprowadzaniu ciężaru budynku na całej powierzchni gruntu. Jakby tego było mało – sama płyta betonowa (chudziak) może stanowić podstawę podłogi parteru, eliminując ten wydatek.

Patrząc z punktu budowy takiego fundamentu, należy nadmienić, że ławy fundamentowe nie koniecznie muszą mieć zalecaną głębokość 120 cm. Wszystko zależy od gruntu i ogólnego szacowanego ciężaru projektu. Oczywiście, chudziaka kładzionego na ławach nie możemy położyć bezpośrednio po zdjęciu warstwy humusu – musi on być odpowiednio odizolowany od podłoża, tak by wody gruntowe nie miały bezpośredniego wpływu na użyty materiał.

Tak przygotowany pełny fundament będzie idealnym i stabilnym podłożem pod każdym względem. Pełny fundament jest bardzo wydajny termicznie, więc świetnie się spisuje w ekologicznym budownictwie i można też rozważyć wprowadzenie ogrzewania podłogowego. Na dodatek, to rozwiązanie jest wydajne w równomiernym rozprowadzaniu ciężaru konstrukcji przy budowie szkieletowej, więc podatność na miejscowe osunięcia jest minimalna.

 

Pełny fundament – same zalety?

Pełny fundament nie jest rozwiązaniem idealnym i jest kilka mniej przyjemnych aspektów. Przede wszystkim, jest rozwiązaniem czasochłonnym w porównaniu do płyty fundamentowej czy słupów fundamentowych. To jest największy minus tego typu fundamentu, gdyż nie można rozpocząć kolejnych etapów budowy bez idealnie związanego betonu.