fbpx

Drewniany dom rekreacyjny to ciekawa inwestycja, zwłaszcza w porze letniej. Masz możliwość stworzenia własnej przestrzeni, która stanie się idealnym miejscem do odprężenia się i relaksu. Jednak aby zrealizować taką konstrukcję, trzeba zacząć od stabilnego fundamentu. Za tradycyjne rozwiązanie uważany jest fundament pełny, którego realizacja jest kosztowna. W tym artykule przedstawimy tańszą i szybszą w przygotowaniu alternatywę, którą jest fundament punktowy.
 

Fundament punktowy – zamiennik pełnego fundamentu

Fundament punktowy sprawdzi się przede wszystkim do konstrukcji lekkich, czyli takich, które wznoszone są w technologii drewnianej szkieletowej. Najczęściej są to domy rekreacyjne, czyli te, które są użytkowane sezonowo. Dom podparty jest w wyznaczonych miejscach, co sprawia, że ciężar całego budynku przenoszony jest na grunt równomiernie. Taki sposób polecany jest często w sytuacjach, kiedy występują niekorzystne warunki glebowo-wodne w planowanym miejscu wznoszenia konstrukcji. Fundament punktowy powinien być przemyślany nadzwyczaj precyzyjnie, a także wykonany w sposób solidny i trwały. Zaleca się, aby drewniany domek został oparty o zbrojone słupy, które zostaną umieszczone w głębokich odwiertach. Powinny one zostać wpuszczone na przynajmniej kilkanaście centymetrów ponad grunt.

 

 Wykonanie fundamentu punktowego – istotne elementy pracy

Fundament punktowy pod dom o konstrukcji szkieletowej musi posiadać odpowiednią liczbę „stóp”, które zapewnią stabilność i solidność. O tej liczbie decydują konstruktorzy, w oparciu o projekt samej budowli. Odwierty wykonane powinny zostać na 1,0-1,2 metra głębokości, ponieważ muszą być poniżej strefy przemarzania gruntu. Powyżej powierzchni gruntu wypuszczane są stalowe rury zakończone płytkami montażowymi do podwalin. Wykonane na samym początku odwierty, trzeba wypełnić betonem.

 Strefa przemarzania gruntu – głębokość fundamentów

Domki letniskowe to budynki niepodpiwniczone, dlatego fundamenty punktowe powinno się wkopywać poniżej strefy przemarzania gruntu, która zależna jest od rejonu kraju. Wybrana głębokość chroni konstrukcję przed uszkodzeniami, które spowodowane są zamarzającą wodą w gruncie. Zamarznięta woda z kolei zwiększa swoją objętość i jest w stanie podnieść nawet ciężkie konstrukcje. W cieplejszej porze roku zamarznięta woda może wpłynąć na nierównomierne osadzenie się budowli, a nawet doprowadzić do jej całkowitego zawalenia.

 

 Solidne fundamenty domów drewnianych od HAT-BUD

Mamy ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie w budowie domów drewnianych: całorocznych i letniskowych. W tym czasie wypracowaliśmy każdy z elementów technologii, którą stosujemy przy budowie budynków, aby zapewnić stabilność ich konstrukcji. Podstawą każdej budowy jest fundament, który ma zapewnić wysoką nośność oraz stabilność konstrukcji. Dowiedz się więcej o technologiach stosowanych przez Hat-Bud na naszej stronie – https://hat-bud.pl/technologia/.