fbpx

Domy szkieletowe udowodniły swoją wytrzymałość i niezawodność przez dziesięciolecia. Budynki wznoszone zgodnie z tą technologią sprawdzają się od baz arktycznych po domki letniskowe. Przekonaj się, dlaczego dom szkieletowy jest rozwiązaniem idealnym dla każdego.

Domy szkieletowe, zwane też kanadyjskimi, miały burzliwe początki, wchodząc na rynek polski. Technologia ta została wprowadzona w początku lat 90. i wiele czynników wpłynęło na piętrzące się trudności stawiane na drodze do podboju rynku budowlanego. Jednymi z największych przeszkód był brak zaplecza produkcyjnego, który mógł nadążyć z popytem i niewystarczające przeszkolenie pracowników budowlanych – co było niedopuszczalne przy budynkach szkieletowych.
Na szczęście przez ponad 30 lat, które minęły od pierwszych prób wprowadzenia domów kanadyjskich po naszej stronie Odry, wiele uległo zmianie. Konstrukcje szkieletowe cieszą się wielką popularnością u naszych sąsiadów z zachodu oraz tych zza Bałtyku, co dało okazję do udoskonalenia sytuacji na naszym podwórku. Pozostaje więc kwestia naświetlenia, jak się to prezentuje teraz i dlaczego domy szkieletowe to technologia z przyszłością.

Dom szkieletowy – co to dokładnie znaczy?

Już sama nazwa mówi nam wiele o naturze tej technologii. Domy szkieletowe są konstrukcjami z drewna, które opierają się o główny szkielet, który później jest uzupełniany o dodatkowe warstwy. Każda z nich odgrywa istotną rolę i zaniedbania czy niedokładność może mieć długofalowe skutki. Z tego też powodu konstrukcje szkieletowe wymagają świetnie wyszkolonych specjalistów.
Przejdźmy więc przez kolejne fazy stawiania domu szkieletowego i przyjrzyjmy się użytym materiałom. Oczywiście zaczniemy od fundamentu: pełnego lub punktowego . Co jest jednak warte podkreślenia, już na tym etapie mogą być przygotowywane pozostałe elementy konstrukcji. Skupmy się na elementach, których głównym materiałem jest właśnie drewno.

Szkielet

Dom szkieletowy mieszkalny

Stopień skomplikowania projektu przekłada się bezpośrednio na czas przygotowania szkieletu budynku, choć i tak jest nieporównywalnie krótki, kiedy go zestawimy z budynkami murowanymi. Na naszej stronie można znaleźć wiele gotowych projektów, ale chętnie wykonujemy domy na podstawie indywidualnego pomysłu, dzięki czemu Twój budynek będzie wyjątkowy .
Jako że szkielet ma utrzymywać całą konstrukcję domu, oczywistym jest, że drewno do jego konstrukcji musi być niezawodne. Z tego powodu stosujemy wysokojakościowe drewno oznaczone klasą C-24. Aby zagwarantować dużą wytrzymałość, belki mają wymiary 4,5 cm x 17 cm. Są one suszone komorowo, impregnowane oraz czterostronnie strugane – tak by ich powierzchnia była idealnie gładka, co dodatkowo wpływa na ognioodporność drewna.

Podłogi i ściany działowe

Podłogi między piętrami i ściany działowe składają się z bardzo podobnych elementów. Znów znajdzie tu zastosowanie drewno konstrukcyjne C-24, tak samo przygotowane jak do konstrukcji szkieletu. Przy ścianach działowych belki najczęściej mają wymiary 4,5 cm x 12 cm, jednak przy podłogach niezbędne są mocniejsze o wymiarach 4,5 cm x 17 cm. Przeważnie są rozmieszczone co 60 cm, co daje odpowiednie rozprowadzenie ciężaru. W pewnych sytuacjach konstruktor może też założyć pewne wzmocnienia, które mogą być z drewna lub np. ze stali.

Ściany zewnętrzne

Zewnętrzne ściany będą zamykały całą bryłę domu szkieletowego i opierają się o belki szkieletu – wykonane z drewna C-24, o wymiarach 4,5 cm x 17 cm. Wypełnieniem między belkami będzie wełna mineralna o wysokim współczynniku przenikania ciepła – lambda – wynoszącym 0.032, stanowiącA izolację termiczną. Od zewnątrz jako poszycie ścian montowane są płyty OSB, które stabilizują całą konstrukcję. Niezbędnym elementem będzie membrana wiatroizolacyjna od zewnątrz oraz folia paroizolacyjna od wewnątrz – dzięki temu zabezpieczona zostanie wełna oraz dom zostanie uszczelniony. Wykończenie jest uzależnione całkowicie od decyzji klienta i najczęściej od zewnątrz jest to tynk i styropian albo deska elewacyjna. Wewnętrzne wykończenie to wybór pomiędzy deską boazeryjną lub warstwą płyty kartonowo-gipsowej.

Podłoga parteru

Metoda konstrukcji podłogi na parterze zależna jest od typu fundamentu, który został wybrany oraz czy w projekcie uwzględnione zostało ogrzewanie podłogowe. Ten typ ogrzewania najlepiej się sprawdzi przy pełnym fundamencie, choć można próbować też przy punktowym. W domach szkieletowych mieszkalnych najczęściej stosowanym rozwiązaniem są podłogi betonowe. Podłoże betonowe możliwe jest tylko przy pełnym fundamencie. Pod warstwą wykończeniową podłogi betonowej powinny się znaleźć wylewka, warstwa styropianu, folia izolacyjna oraz płytę betonowa – zwana “chudziakiem”. Dzięki takiemu ułożeniu dom będzie idealnie odizolowany od podłoża, więc straty cieplne będą zlikwidowane. Różnica przy zdecydowaniu się na podłogę drewnianą wiąże się przede wszystkim ze zmianami w izolacji. Podłogę podtrzymują legary, pomiędzy którymi układana jest wełna izolacyjna, a zamiast wylewki układane są płyty OSB-3 o grubości 22 m, które stanowią podłoże dla warstw wykończeniowych lub bezpośrednio na legary drewniana podłoga.
Inaczej sytuacja wygląda przy fundamencie punktowym. Zdecydowanie większą rolę będzie odgrywała izolacja, gdyż nie możemy polegać na pełnym fundamencie, żeby nam w tym aspekcie pomógł. Niezależnie czy wybór padnie na podłogę z desek czy panele podłogowe (ułożone na piance i płycie OSB-3), musimy ją ułożyć na legarach równie wytrzymałych jak te użyte do konstrukcji szkieletu – czyli najlepiej 4,5 cm x 17 cm, czterostronnie strugane i impregnowane. Za ocieplenie posłuży wełna mineralna ułożona między legarami, która zabezpieczona będzie od spodu tzw. ślepą podłogą oraz membraną wiatroizolacyjną. Całości dopełnia podwalina, która jest tak naprawdę najbardziej obciążonym, elementem konstrukcji drewnianej, i to ona utrzymuje cały dom na fundamentem punktowym.

Dach

Dom szkieletowy mieszkalny

Największe znaczenie dla odpowiedniej wydajności termicznej domu ma odpowiednia konstrukcja dachu. W domach kanadyjskich idealnie sprawdza się blachodachówka na odpowiednio rozmieszczonym systemie łat i kontrłat dopasowanym do rodzaju pokrycia dachowego, pod którym konieczna jest membrana wiatroizolacyjna. To wszystko podtrzymywane będzie przez krokwie o specyfikacji takiej, jak drewno użyte do konstrukcji szkieletu. Za izolację posłuży wełna mineralna, która zostanie zabezpieczona folią paroizolacyjną, po której na stelażu drewnianym zostaną zamocowane płyty kartonowo-gipsowe bądź deska boazeryjna.

Podsumowanie

Jak łatwo wywnioskować z powyższego opisu, domy szkieletowe są przemyślaną i przygotowaną do wszelkich warunków technologią. Odpowiednia izolacja oraz solidny szkielet sprawią, że dom będzie służył przez lata, a wysoki komfort mieszkania w nim każdego zmieni w domatora, który niechętnie będzie opuszczał dom. Przy takich inwestycjach niezbędne jest doświadczenie i wysoki poziom umiejętności ekspertów, na których się polega. Tylko to zagwarantuje, że budowany dom szkieletowy będzie spełniał te same standardy co stacje polarne czy domy w tropikach.